Okul Öncesi Dönem Sayı Etkinlikleri

 • Bebek doğduğu andan itibaren yüksek bir öğrenme potansiyeline sahiptir. Yapabildikleri ise öğrendiklerine oranla azdır. Bebeğin kendi yaşamını denetleyebilmesi ve her türlü gelişimini hızlandırması için, zengin uyarıcı çevreye ihtiyacı vardır. Özellikle okul öncesi dönemde çoğu çocuk sayıları ve şekilleri çok ilginç bulur. Sayıları öğrenmeye başlar başlamaz, yediği bisküvileri, krakerleri, oyuncaklarını, yolda giderken arabaları, hatta kıyafetlerini bile saymaya bayılır. Çocuğa matematik konusunda yardımcı olmak için ona matematiğin günlük hayatın içine nasıl yerleşmiş olduğunu gösterin. Bunun için ise okul öncesi dönemde, okul çağındaki dönemde farklı aktiviteler yapılabilir, farklı oyunlar oynayabilirsiniz.

Okul Öncesi Dönemde Sayı Etkinlikleri

 • Rakamları Öğretme:

  • Rakamları öğretirken öğretmen ilk olarak bir nesne kümesi ile o nesne kümesine ait rakamları eşleştirir. Bu işlem 1’den 10’a kadar olan tüm rakamlar için yapılsa çok daha iyi olabilir. Çocuklara rakam öğretilirken önce sözel ifade kullanmalı, daha sonra yazılı sembol ile birleştirilmelidir.

  • “Sıfır” bir kümede hiçbir nesne bulunmadığı zaman kullanılan özel bir sayı olur. Çocuklar ilk zamanlarda sıfır sayısını anlamakta zorluk çeker. Sıfır sayısını öğretmek için “Kaç tane?” sorusunu sorduğunuzda,  kümede hiçbir nesne bulunmadığında çocuk “sıfır” demesi için cesaretlendirilmelidir.

  • 10 sayısı da özel bir sayıdır. Çocuk bu sayı ile ilk defa “basamak” fikri ile karşılaşmaktadır. Çocuk 1’den 10’a kadar saydığında ve kümenin son sayısını “10” olarak belirttiğinde bu sayıyı öğrenmiş olacaktır.

  Rakamları Tanıma:

  Rakamları tanımak söylenilen rakamın yazılış şeklini tanımayı kapsar. Çocuğa bir rakamı gösterip okuması veya söylenilen rakamı göstermesi istenilerek öğrenip öğrenmediğini anlayabilirsiniz.
 • Rakamları Yazma:

  • Bu beceri yazma araçları, kağıdın kullanımı ve modelden kopyalama gibi yazı öncesi becerilerle anlamlandırılabilir.

 Sayma

• Aslında sayı kavramının gelişimi ile sayma becerisinin kazanılması birbirine bağlıdır. Çocuklar sayıları tam öğrenemediğinde bile ritmik olarak sizin şaşırtacak şekilde sayma yapabilir. Bu durum sizi kesinlikle yanıltmasın.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*